spring

وبلاگ ماندگار

spring
social
aboutدرباره وبلاگ
موضوعات موضوعات
spring

وبلاگ ماندگار

بررسی مهم‌ترین نکات در طراحی و چاپ تراکت

سه شنبه نهم 2 1399

طراحی متناسب با کسب‌وکار
اگر همه موارد بالا را قبل از چاپ تراکت در نظر گرفته‌اید؛ بسیار عالی است که کار خود را با داشتن یک طرح حرفه‌ای تکمیل کنید. یک طراحی منحصر به فرد کمک می‌کند تا پیشنهاد شما به بهترین وجه در اختیار مشتری قرار گیرد. توجه به اصول تولید محتوا، رنگ‌بندی متناسب با لوگو و نوع کسب وکار، استفاده از تصاویر جذاب مرتبط با کسب و کار و تبلیغات، با در نظر گرفتن مخاطب هدف تراکت از جمله موارد حائز اهمیت در ارائه یک تراکت جذاب و حرفه‌ای خواهند بود.

گرماژ تراکت
در مبحث کاغذ، مسئله‌ی گرماژ، یک روش محاسبه کلی دارد. به عنوان مثال وقتی می‌گوییم کاغذ تحریر ۷۰ گرم است؛ یعنی هر کاغذ تحریر ۱۰۰ در ۱۰۰ سانتی‌متری، ۷۰ گرم وزن دارد. طبیعی است که هرچقدر گرماژ کاغذ مدنظر شما بیشتر باشد؛ آن کاغذ ضخیم‌تر و البته گران‌تر است. کاغذهای تحریر موجود در بازار به‌طور معمول ۷۰، ۸۰ و ۱۰۰ گرمی هستند. هرچند گرماژهای متنوع دیگری نیز در همین حدود وجود دارد. همچنین کاغذهای گلاسه موجود در بازار به طور معمول ۲۰۰ و ۲۵۰ گرمی هستند؛ البته در این مورد هم تنوع بیشتری وجود داشته و از نمونه‌های ۸۰ تا ۳۵۰ گرمی می‌توان بهره برد.در نهایت دقت کنید که کاغذهای گلاسه به صورت براق یا مات و یک رو یا دو رو ارائه می‌شوند.

جنس کاغذ تراکت
کاغذ تراکت به طور معمول از دو جنس کاغذ تحریر یا گلاسه انتخاب می‌شود. کاغذهای تحریر همان کاغذهای معمولی هستند که برای نوشتن مورد استفاده قرار می‌گیرند. کاغذهای گلاسه نیز آن دسته از کاغذهای براقی هستند که احتمالا آن‌ها را در پوسترها و برگه‌های تبلیغات مهم دیده‌اید.

در این میان، معمولا انتخاب بین این دو نوع جنس کاغذ بیش از هر چیز به میزان بودجه شما برمی‌گردد. گرچه شکی در این موضوع وجود ندارد که یک تراکت با کاغذ گلاسه از کیفیت، زیبایی و جذابیت بیشتری برخوردار است.

تفاوت اساسی کاغذ تحریر و گلاسه، در متخلخل بودن کاغذ تحریر و نفوذناپذیری کاغذ گلاسه در برابر رنگ است. این موضوع به راحتی با نگاه کردن و دست کشیدن روی کاغذ مشخص است. کاغذ تحریر، دارای جنسی زبرتر و نوعی بافت است. همچنین رنگ دستگاه چاپ در آن نفوذ می‌کند. در نتیجه تصاویر روی آن مات و کدر بوده و به براقی کاغذ گلاسه نیستند.

در مقابل، کاغذ گلاسه سطحی صاف و براق دارد که رنگ به‌جای نفوذ در آن روی آن می‌نشیند. بدین تریتیب نتیجه‌ی نهایی کار شفاف‌تر، درخشان‌تر و زیباتر جلوه می‌کند.


روکش تراکت
شاید تا به حال استفاده از روکش برای کارت ویزیت را شنیده باشید. جالب است بدانید که برای جذابیت و محافظت بیشتر تراکت نیز می‌توان از روکش‌های مخصوص نیز بهره برد. یکی از بهترین روکش‌ها برای تراکت، روکش سلفون است. پخش تراکت این روکش، در انواع سلفون مخملی، مات و براق مورد استفاده قرار گرفته و استحکام و دوام تراکت را بالا می‌برد.

(0) نظر

روش‌های پخش تراکت

سه شنبه نهم 2 1399

پخش تراکت به درب منازل
در این روش، تراکت پخش‌کن به صورت مویرگی در منطقه یا محله‌ی مورد نظر، تراکت‌ها را منزل به منزل پخش می‌کند. بدین ترتیب، جامعه هدف ما بسیار گسترده خواهد بود. این شیوه برای فروشگاه‌ها و مشاغل محلی مانند سوپرمارکت‌ها، شرکت‌های خدمات نظافتی و رستوران‌ها کاربرد فراوانی دارد.

پخش تراکت بر روی شیشه خودرو
ممکن است با این صحنه مواجه شده باشید که به هنگام سوار شدن خودروی خود در زیر برف پاک کن آن برگه‌ای قرار داده شده باشد و یا به هنگام رانندگی در ترافیک و توقف پشت چراغ قرمز، فردی تراکتی را به شما بدهد. هر دوی این موارد از جمله نمونه‌های پخش تراکت به صورت خودرو به خودرو است که به طور معمول توجه شما را می‌تواند به خود جلب کند. این روش از پخش تراکت بسیار متداول و کارآمد است.

پخش تراکت در واحدهای تجاری و یا شرکت‌ها
این شیوه، از لحاظ نحوه‌ی پخش، مانند پخش منزل به منزل است. با این تفاوت که جامعه‌ی هدف ما کمی کوچک‌تر بوده و فقط شرکت‌ها و واحدهای تجاری را شامل می‌شود. این روش بیشتر برای مشاغلی کاربرد دارد که کارهای خدماتی انجام می‌دهند؛ مانند شرکت‌های حسابداری، شرکت‌های نظافتی و همچنین آشپزخانه‌های تهیه غذا و رستوران‌ها. روش‌هایی که در بالا ذکر شد از مهم‌ترین روش‌های پخش تراکت هستند. با انتخاب مناسب و صحیح هرکدام از آن‌ها می‌توانید موجب بهبود بازاریابی و در نهایت رونق بیشتر کسب و کار خود گردید. البته لازم به ذکر است همان گونه که انتخاب روش مناسب جهت پخش تراکت مهم ‌می‌باشد نحوه طراحی تراکت و چاپ با کیفیت آن نیز در جذب مخاطبین از اهمیت بالایی برخوردار است.

نصب تراکت در مکان‌های مجاز
شهرداری محل‌های خاصی را برای نصب تراکت و پوستر برای شهروندان در نظر گرفته است. این فضا معمولا در محل‌های پر رفت و آمد قرار دارد و جایگاه مناسبی برای نصب تراکت می‌باشد. بنابراین با نصب تراکت در محل‌های مناسب می‌توانیم ضمن تبلیغات و اطلاع رسانی به عموم مردم، از تراکت خود در مقابل گم شدن، آسیب دیدن و به هدر رفتن محافظت کنیم.

چسباندن تراکت در معابر و یا درب منازل
در این روش به وسیله‌ی چسب‌های کاغذی تراکت‌ها را به صورت تک تک بر روی دیوار معابر و یا منازل مسکونی می‌چسبانیم تا رهگذران و ساکنین در صورت نیاز بتوانند تراکت را از دیوار جدا کرده و از آن جهت تماس یا مراجعه به ما استفاده کنند. بدیهی است که ما با این کار از تراکت‌های کمتری استفاده کرده و می‌توانیم در هزینه‌ها صرفه‌جویی کنیم. همچنین با صرف اندکی خلاقیت می‌توانیم تعدادی شماره تلفن پرفراژ شده زیر تراکت قرار دهیم تا افراد آن را جدا کرده و با ما تماس بگیرند.

پخش تراکت در معابر و گذرگاه‌های اصلی
شاید این روش یکی از متداول‌ترین شیوه‌های پخش تراکت باشد؛ به این صورت که پخش‌کننده‌ی تراکت در یکی از معابر پر رفت و آمد می‌ایستد و اوراق را به رهگذران می‌دهد. این روش زمانی کاربرد دارد که محصول یا خدماتی که قصد معرفی آن را داریم مورد نیاز همه یا اکثریت عموم مردم باشد و ما جامعه هدف خاصی نداشته باشیم. به طور مثال فروشگاه‌ها و رستوران‌ها از جمله مشاغلی هستند که از این روش برای آن‌ها استفاده می‌شود.

(0) نظر

تاثیر تبلیغات تراکتی در فروش

سه شنبه نهم 2 1399

سهولت انتقال اطلاعات به مخاطب
از آنجایی که مخاطب قرار است برگه‌ای را مطالعه کند که به صورت فردی در اختیار وی قرار گرفته است، با دقت بیشتری این کار را انجام می‌دهد. بنابراین منتظر باشید که این برگه‌ی کوچک تاثیر خود را بر مشتری بالقوه شما گذاشته و وی را نسبت به استفاده از خدمات و یا کالای شما راغب گرداند. کلام آخر این‌ که پخش تراکت برگه‌های کوچک و ارزان قیمت را جدی بگیرید؛ شاید بتوانند حرفه‌ی شما را دچار دگرگونی کنند.

گسترده‌ بودن جامعه هدف نسبت به سایر کالاهای تبلیغاتی
از آنجا که تراکت‌ به صورت مستقیم در دست مخاطب قرار می‌گیرد و ما هیچ پیش زمینه‌ی ذهنی از مخاطبین خود نداریم، طیف بسیار گسترده‌ای از مردم (از لحاظ جنسیت، سن، شغل، تحصیلات و …) از محصول و یا خدمتی که ما قصد تبلیغ آن را داریم اطلاع پیدا می‌کنند و این خود حسن بزرگی است.
تاثیر تبلیغات تراکتی در فروش

سهولت استفاده نسبت به اقلام دیگر نظیر پوستر و کاتالوگ
از آنجا که تراکت ها کاغذهای سبک و کوچکی هستند، اگر در نگاه اول افراد را جذب کنند افراد می‌توانند به راحتی آن را در جیب یا کیف خود حمل کرده تا در فرصت مقتضی جهت استفاده از خدمت یا محصول مورد نظر اقدام کنند.
تاثیر تبلیغات تراکتی در فروش

سهولت ارتباط با مخاطب
در طراحی تراکت ها معمولا از کلمات و واژه‌های قابل فهم برای مردم عادی استفاده می‌شود و از به کار بردن واژه‌های تخصصی در آن‌ها اجتناب می شود؛ زیرا جامعه‌ی هدف تراکت‌ها مردم عادی هستند. لذا همه مردم به صورت پیش فرض ارتباط خوبی با تراکت ها برقرار می‌کنند.
تاثیر تبلیغات تراکتی در فروش

(0) نظر

انواع پوشش

سه شنبه نهم 2 1399

انواع پوشش ورنی
با توجه به مواد تشکیل دهنده پوشش ورنی و روش چاپی که برای آن استفاده می‌گردد می‌توان این پوشش را در دو گروه قرار داد. نوع اول ورنی گرم و نوع دوم ورنی سرد می‌باشد.

– یو.وی موضعی برجسته
یو.وی موضعی نوع دیگری از روکش است که با کلیشه مجزا بر روی سطح چاپی قرار گرفته و برخی از نقاط طرح را برجسته‌تر می‌کند. بدین معنا که بخشی از طرح را که می‌توان با افزودن سطح براق و برجسته به آن‌، موجب ایجاد جذا‎بیت بیشتری در آن شد را انتخاب کرده و طی فرآیند چاپ با افزودن رنگ مورد نظر به آن بخش و عبور از اشعه ماوراء بنفش، به محصول چاپی با یو.وی موضعی دست یافت. این لایه برجسته باعث می‌شود که حالت سایه‌روشن و براق بر روی سطح دیده شود که موجب جذابیت خاصی در محصول چاپی می‌گردد. در صنعت تجاری از یو.وی موضعی بیشتر برای نمایان کردن قسمت‌های مهم محصول چاپی همچون نام تجاری، لوگو و… استفاده می‌شود.

– ورنی سرد
این نوع پوشش به صورت چاپ افست انجام می‎گیرد و تنها پوششی است که صرفا جهت تثبیت رنگ، مورد استفاده قرار گرفته و تقریبا هیچ‌گونه درخشندگی در آن مشاهده نمی‌گردد.

انتقال پوشش ورنی سرد به روش‌های مختلفی انجام می‌گیرد. یکی از آن‌ها، روش بدون آب از طریق آغشته‌سازی سطح چاپی در ورنی است. روش دوم ایجاد یک پلیت جداگانه همانند چاپ تراکت رنگ تفکیکی و اعمال ورنی از طریق محلول رطوبت‌دهی دستگاه چاپ افست می‌باشد.

یو.وی (UV)
پوشش UV معمولا به صورت یک لایه برجسته و براق بر روی سطح چاپی قرار می‌گیرد. با توجه به مواد مصرفی برای این نوع پوشش، یک روکش مات یا براق فراهم می‌شود. البته نوع مات آن به دلیل هزینه بالا و زمان زیادی که نیاز دارد به ندرت استفاده می‌شود. به صورت معمول در اکثر کارهای چاپی همچون کارت ویزیت به منظور افزودن جلوه بصری زیباتر از هر دو پوشش مات و براق استفاده می‌گردد. تراکت تبلیغاتی

از آنجایی که مواد مصرفی در پوشش UV به روش ماوراء بنفش خشک می‌شود نام آن به اختصار UV نامگذاری شده است.

پوشش UV

– ورنی گرم
پوشش ورنی گرم به روش چاپ سیلک اسکرین بر روی سطح مورد نظر قرار می‌گیرد. بدین صورت که در این روش با تهیه فیلم از محل مورد نظر و استفاده از روش چاپی سیلک اسکرین ورنی گرم به آن محل منتقل می‌گردد.

در مواد تشکیل‌دهنده ورنی گرم، نوعی ماده نفتی وجود دارد که موجب بوی ناخوشایند در محصولات چاپی همچون بروشور، کاتالوگ و … می‎شود؛ به همین دلیل مقداری اسانس خوشبوکننده به ورنی گرم می‌افزایند. تراکت

افزودن یو.وی به سطح چاپی علاوه بر جذابیتی که به همراه دارد موجب مقاومت بیشتر محصول چاپی و محافظت از آن در برابر عواملی همچون باران، فرسودگی و رنگ‌پریدگی می‌شود.

انواع یو.وی
همان‌طور که بیان شد این نوع پوشش در دو نوع مات و براق به سطح چاپی منتقل می‌شود. در این میان به جز این نوع دسته‌بندی نوع دیگری نیز وجود دارد که با توجه به سطح پوشانندگی آن نام‌گذاری شده است. نوع اول یو.وی سیلندری تخت و نوع دوم یو.وی موضعی برجسته است. پخش تراکت

– یو.وی سیلندری تخت
در این روش مانند پوشش ورنی، سطح چاپی که همان کاغذ یا مقوا است را از توری سیلک اسکرینی که حاوی مواد UV است (و یا غلطک UV بدون فیلتر) عبور داده و تمام کاغذ را آغشته به UV می‌کنند. در این حالت پس از عبور از خشک‌کن، سطح چاپی مورد نظر با مواد یو.وی پوشانده می‌شود.

 

(0) نظر

نکاتی که تراکت‌ را به عاملی مهم در فروش تبدیل می‌کند

سه شنبه نهم 2 1399

فرآیند تهیه و توزیع صحیح تراکت

تراکت‌ به عنوان یکی از ابزارات تبلیغاتی، فرآیندی را در تهیه، چاپ و پخش به خود اختصاص می‌دهد. هر چه میزان آشنایی با این فرآیند کامل‌تر باشد نتیجه‌ای که حاصل می‌گردد مطلوب‌تر خواهد بود.


نکته‌ای که بعد از طراحی تراکت و چاپ آن مورد توجه قرار دارد چگونگی پخش صحیح آن همراه با برنامه‌ی از پیش تعیین شده است. منظور از برنامه‌ریزی، بررسی موارد مهمی است که به طور مستقیم در تعامل با نوع کسب‌و‌کار می‌باشد. مواردی همچون شناسایی بازار هدف، مکان و روش صحیح پخش تراکت متناسب با نوع کسب‌و‌کار. همچنین داشتن یک جدول زمان‌بندی‌ شده جهت پخش تراکت ها به صورت مداوم نکته‌ی موثر دیگری خواهد بود.در برخی موارد ممکن است دریافت بازخورد مورد انتظار کمی زمان‌بر باشد اما باید به یاد داشت که یک تراکت حرفه‌ای پس از گذشت زمانی کوتاه، شما را به هدف مورد نظرتان از این تبلیغات خواهد رساند. از مزایای تبلیغات مداوم بدین صورت، این است که با هربار چاپ تراکت و پخش آن می‌توان بازخوردهای پیشین را بهبود بخشید.


نکته‌ی آخر در فرآیند توزیع یک تراکت انتخاب فردی است که قرار است این برگه‌های تبلیغاتی به دست او سپرده شود. فردی که این مسئولیت را بر عهده دارد نقش مهمی در اثربخش بودن تبلیغات ایفا می‌کند. بنابراین بهتر است از هوش و مهارت‌های حرفه‌ای برخوردار باشد. اهمیت فراخوان و عنوان اصلی

تراکت‌‌ها نسخه‌ی بزرگ‌تر کارت ویزیت نبوده و هدف دیگری را با خود به همراه دارند. این‌که در ابتدای تراکت خود از چه عنوان و تیتری استفاده می‌‌شود در بازاریابی بسیار تعیین‌کننده خواهد بود.


گاهی اوقات یک جمله مناسب در عنوان می‌تواند چنان تاثیری در تبلیغات داشته باشد که مشتریان بالقوه را به مشتریان واقعی بدل کند. این جملات نقش همان فراخوان و دعوت مشتریان به عمل (خرید) را ایفا می‎‌کنند. مثلا با قرار دادن جمله‌ای خاص یا اطلاعات تماس خود در کنار بیانیه‌ای، مخاطبین را به مشاهده‌ی وب‌سایت و تماس با خود تشویق کنید. این جمله می‌تواند هرآن‌چیزی باشد که متناسب با کسب‌و‌کار شما است.


لازم به ذکر است که این گونه جملات بهتر است به نوعی بیان شوند که به مشتریان این حس را انتقال دهند که برای شما بسیار با ارزش هستند و شما قدردان سفارش و خرید آن‌ها هستید.


برای دستیابی به جمله مناسب می‌توان از سوالات مشابه زیر کمک گرفت؛


– به مخاطبی که برای اولین بار است با شرکت و کسب‌وکار شما آشنا می‌شود چه می‌توانید بگویید تا او را جذب خود نموده و در او تمایل به برقراری ارتباط با خود را ایجاد کنید؟

– چه چیزی را می‌توانید به مشتری پیشنهاد دهید تا نشان‌دهنده‌ی ارزش و اهمیتی است که برای او قائل هستید؟

– بیان چه جملاتی می‌تواند توانایی شما را در انجام بهترین‌ها در عمل به اثبات برساند؟

– چگونه از این فرصت می‌توانید بهترین استفاده را داشته باشید و اعتماد کسی را که هیچ شناخت اولیه از شرکت تجاری شما ندارد به درستی به خود جلب کنید؟

– چه چیزی کسب‌و‌کار شما را منحصر به فرد می‌کند و چرا یک مشتری باید شما را بر شخص دیگری برتری داده و شما را انتخاب کند؟ 


مکان و زمان مناسب پخش تراکت

توزیع تراکت در زمان و مکان نامناسب می‌تواند به راحتی منجر به هدر رفتن آن گردد. بنابراین برای داشتن نتیجه‌ی مورد نظر بهتر است که در ابتدا زمان و محل متناسب با نوع کسب‌و‌کار با توجه به حضور افرادی که می‌توانند به مشتری‌های واقعی بدل شوند را به درستی بررسی کرد.


به طور مثال پخش تراکت برای بازاریابی مشاغلی همچون رستوران و سوپرمارکت به اندازه‌ی مشاغل تخصصی و مهندسی سخت و محدودیت ندارند و چه بسا بازاریابی محلی و در مکانی نزدیک به خود را اقتضا می‌کنند. از طرف دیگر اگر جهت بازاریابی یک مزون از تبلیغ و پخش تراکت به صورت ماشین به ماشین استفاده شود، حتی در صورت پذیرش رانندگان، ممکن است به عنوان یک کاغذ بی‌مصرف تلقی شده و به دور انداخته شود زیرا به دست مخاطب مناسب خود نرسیده است.


در کنار اهمیت موضوع محل مناسب پخش یک تراکت، زمان تبلیغات نیز مهم بوده و با نوع کسب‌و‌کار رابطه مستقیمی دارد. به طور نمونه برای یک قالیشویی، بهترین زمان تبلیغات فصل بهار و تابستان خواهد بود و مطمئنا نظر بیشتری را نسبت به فصول بارندگی به خود جلب می‌کند.


شناخت مخاطبین هدف

یکی از موارد بسیار مهمی که در طراحی، تهیه و پخش تراکت باید در اولیت بررسی قرار گیرد شناسایی مخاطبین و بازار هدف مورد نظر با توجه به نوع کسب‌و‌کار است. هرچه در این مبحث با قدرت بیشتری پیش بروید بدون شک نتیجه مطلوب‌تری حاصل می‌گردد. در فرآیند شناخت مخاطبین مورد نظر می‌بایست مواردی همچون رنج سنی و جنسیت مخاطبین را در هردو مورد تهیه و پخش صحیح تراکت در نظر گرفت. در این حالت دقت لازم در رابطه با استفاده از توناژ رنگی صحیح، تصاویر و مطالب درج شده در تراکت و همچنین مکان مناسب پخش آن ایجاد می‌گردد.به عنوان مثال تبلیغات تراکتی برای آموزشکاه برگزارکننده کلاس‌های کنکور در نزدیکی مدارس برای مخاطبینی که به این موضوع نیاز دارند بسیار کاربردی خواهد بود. عکس این عمل نیز می‌تواند اتفاق بی‌افتد؛ مثلا تبلیغات یک آرایشگاه معروف زنانه برای کودکان و مردان هیچ جذابیتی نخواهد داشت.


عدم توجه به جامعه‌ی مخاطبین مورد نظر، علاوه بر اتلاف زمان و هزینه‌، نتیجه‌‌ی مطلوبی هم به دنبال نخواهد داشت.


روش‌های مختلف پخش تراکت

تراکت‌های تبلیغاتی به صورت معمول با چندین روش متفاوت پخش و توزیع می‌گردند. از جمله آن‌ها می‌‎توان به موراد ذیل اشاره کرد.


– پخش تراکت بین عموم مردم در معابر و نمایشگاه‌‎ها

– چسباندن تراکت در معابر، درب منازل و مغازه‌ها

– پخش تراکت به صورت خودرو به خودرو

– پخش تراکت در سازمان‌های تجاری و شرکت‌ها

جلب توجه مخاطبین با کلمات برجسته و شفاف

همانطور که طراحی و ظاهر یک تراکت می‌تواند در نگاه اول مورد توجه قرار گیرد نوع کلمات و چگونگی استفاده از آن‌ها نیز به همان اندازه مهم و تاثیرگذار خواهد بود.


به طور مثال استفاده از کلمه “شما” به سرعت این حس را برای مخاطب ایجاد می‌کند که مستقیما با او صحبت می‌کنید. در این حالت توجه افراد بیشتر جلب شده و به دنبال شنیدن کلام پایانی شما در رابطه با سود و منفعت حاصل از استفاده از محصول و خدمات درج شده در تراکت تبلیغاتی خواهند بود. آیا شما هم نیاز به مشاوره تبلیغاتی دارید ؟


تیتر به کار رفته در یک تراکت از تاثیر زیادی برخوردار است چرا که در اصل شما چند ثانیه بیشتر جهت جلب توجه مخاطین ندارید. بنابراین استفاده از کلمات شفاف و جذاب همراه با تیتر برجسته می‌تواند بسیار قابل توجه باشد.


یکی از ترفندهای مفید در مبحث درج مطالب در تراکت، پرهیز از جملات سخت و جایگذاری توضیحات ساده و کوتاه در مورد مزایای محصولات و خدمات است.

 

(0) نظر
X